Ağustos 2022

Trafikte Güvenli Sürüş: Kazaların Önüne Geçmek İçin Nelere Dikkat Edilmeli?

Trafiğe çıkarken hepimiz tehlikesiz bir yolculuk yaşamayı ve kazasız bir şekilde varış noktamıza varmayı diliyoruz. Güvenli sürüş herkesçe bilinen bir tabir olsa da nasıl uygulayacağımız konusunda kafamızda soru işaretleri olabilir. Fakat herkesin güvenli sürüş prensipleri olmalı.

Bu sebeple sizi güvenli sürüş prensiplerinizi geliştirmeniz için kaleme aldığımız bu yazımızı okumaya davet ediyoruz.

Kazaların başlıca nedeni nedir?

Gerek kendi başımıza gelen talihsiz durumlar gerekse de şahit olduklarımızı düşündüğümüzde kazaların en önemli sebebi ortaya çıkıyor: Sürücü hataları istatistiklere göre %87,1 ile kazaların en sık görünen nedeni.

Bu nedenle fiziksel ve psikolojik durumlar sürüş yapmaya uygun değilse trafiğe sürücü olarak çıkılmamalıdır. Güvenli sürüş için en önemli etken, sürüş yapabilmeye elverişli olmaktır.

Ayrıca güvenli sürüş için trafik kurallarını bilmeli ve riayet etmeliyiz. Özellikle akan trafikte tehlikeli dönüşler yapmak, hız sınırını aşmak, takip mesafesine dikkat etmemek kazalara sebep olan etmenlere arasında.

Yukarıda saydığımız maddeleri yerine getirsek bile, aracımız trafikte güvenli sürüş yapmaya uygun olmayabilir. Örneğin aydınlatma sistemi olması gerektiği gibi çalışmıyorsa diğer sürücülerin bizi görmesi kat kat zordur. Mevsime uygun lastiği kullanmak da güvenliğimizi sağlar.

Peki, başka hangi etmenler güvenli sürüşü etkiliyor?

Mevsim etkisi de meydana gelen kazaların bir sebebi. Grafikte görüldüğü gibi 2021 yılında temmuz ve ağustos aylarında kaza rakamlarının sayısı yükselirken, kış aylarında azalma görülüyor.

Kış aylarında kötü hava koşulları kazalara neden olsa da aynı zamanda sürücülerin daha dikkatli sürüş yapmalarını da sağlıyor. Azalan görüş mesafesi, asfaltın sürüşü zorlaştıran durumu ve yağışlı havalar sürücülerin dikkatini yola vermesini sağlıyor. Bu nedenle aynı dikkati yaz aylarında göstermemiz kazaları azaltacaktır.

Trafikte en fazla hangi araçlar kaza yapıyor?

2021 yılı baz alındığında trafik kazalarına 308.442 araç karıştığı görülüyor. Bu araçların %50’si otomobillerden oluşuyor. Geriye kalan önemli oranda kaza yapan araçlarda da motosikletler ve kamyonetler başı çekiyor.

Trafik Sigortası kaza durumlarında en temel güvenceleri sunar.

Kurumsal ve bireysel sigorta ürünlerinde avantajlı tekliflerin adresi OYAK GRUP SİGORTA ile Zorunlu Trafik Sigortanızı yaptırabilir, yolculuklarınızda güvence altında olabilirsiniz.

Bizimle irtibata geçerek OYAK GRUP SİGORTA ayrıcalığını keşfetmek için 0850 577 00 57’yi arayabilir ya da sitemizden Online Teklif butonuna tıklayabilirsiniz.

Güvenli ve keyifli yolculuklar dileriz!

| OYAK GRUP SİGORTA
Devam edebilmek için aşağıdaki "Ben robot değilim" kısmını işaretleyiniz.