Bireysel Emeklilik Nedir?

Bireysel Emeklilik Sistemi, emekliliğiniz için güvenli bir şekilde tasarruf yapmanızı ve bu tasarruflarınızı yatırıma dönüştürmenizi sağlayan özel bir sistemdir. Yatırımlarınızla elde ettiğiniz birikimi emeklilikte ister toplu para, ister emeklilik maaşı olarak almanızı sağlar. Çalışan çalışmayan, genç, yetişkin herkese hitap eden ve bugünkü hayat standardınızı emeklilik döneminizde de sürdürmenizi sağlayan güvenli bir tasarruf ve yatırım aracıdır.

Devlet Katkısı

Devlet katkısı, bireysel emekliliğin teşvik edilmesine yönelik olarak devletin tüm bireysel emeklilik katılımcılarına (İşveren grup emeklilik planına dahil olan katılımcılar hariç) belirli bir oranda yapacağı destek ödemesidir. Bu ödeme, devlet tarafından katılımcıların bireysel emeklilik hesaplarına yatırılmaktadır.

Her 100 TL’ye 30 TL devletten!

Bireysel Emeklilik Sistemi’nde devlet katkısı uygulaması sayesinde, sisteme yatıracağınız her katkı payının %30'u kadar ek bir tutar, sözleşmenize bağlı devlet katkısı hesabınızda biriktirilir.

Devlet Katkısında Üst Sınır Nedir?

Bir takvim yılı içinde ödenen toplam devlet katkısı, ilgili yıl için belirlenen yıllık toplam brüt asgari ücret tutarının %30'unu aşamaz.

Sistemde Kalmak BES Katkısının Tamamını Almanın En Kolay Yolu

Devlet katkısının tamamına hak kazanmak için 10 yıl sistemde kalarak, 56 yaşınızı tamamlamanız gerekir. BES devlet katkısı hak ediş süreleri şöyledir:

 • BES'e dahil olup 3 yıl sistemde kalmadan çıkmak isterseniz, devlet katkı payı alamazsınız.
 • 3. yılın sonunda devlet katkı payının %15'ini,
 • 6. yılın sonunda devlet katkı payının %35'ini,
 • 10. yılın sonunda devlet katkı payının %60'ını,
 • Emekliliğe hak kazandığınız zaman ise devlet katkısının tamamı alabilirsiniz.

Devlet katkısı uygulaması, 1 Ocak 2013'te başlamıştır. 1 Ocak 2013'ten önce BES'te kaldığınız süreye göre kazanabileceğiniz hak edişler ise şöyledir:

 • Sistemde 3 yıldan fazla, 6 yıldan az bulunursanız 1 yıl,
 • Sistemde 6 yıldan fazla, 10 yıldan az bulunursanız 2 yıl,
 • Sistemde 10 yıldan fazla bulunursanız 3 yıl hak ediş süresi eklenir.

Devlet Katkısını Kimler Alabilir?

BES'e dâhil olmak için 18 yaşını doldurmak yeterlidir. Ancak BES katkısından sadece Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve Mavi Kart sahipleri yararlanabilir. Bunun dışında devlet katkısı alabilmek için başka bir şart aranmaz. Ayrıca eşinizin ya da 18 yaşını doldurmuş olan çocuğunuzun BES hesabı açmasını sağlayabilir, dilerseniz onlar adına katkı payı ödeyebilir ve böylece onların da devlet katkısı avantajı ile birikim yapıp yarınlarını güvenceye almalarına yardımcı olabilirsiniz.

E-Devlet üzerinden '' Bireysel Emeklilik ve Otomatik Katılım Sistemlerinde Devlet Katkısı Sorgulama '' ekranına gidip dilediğiniz zaman, son 2 yıla ait kazandığınız BES devlet katkısı tutarını öğrenebilirsiniz.

Bireysel Emeklilik Sisteminde Kalma Süresi Ne Kadardır?

Emekli olabilmeniz için, sisteme ilk giriş tarihinden itibaren 10 yıl süreyle sistemde kalmanız ve 56 yaşınızı doldurmanız gerekir. Söz konusu şartları sağladıktan sonra sistemde kalıp katkı payı ödemeye devam edebilir ve birikimlerinizin daha da büyümesini sağlayabilirsiniz.

Emekliliğe hak kazanmanız ve bu hakkı kullanmanız durumunda,

 • Bireysel emeklilik hesabındaki birikiminiz ve devlet katkısı hesabındaki tutarın bir kısmının veya tamamının defaten ödenmesini talep edebilirsiniz.
 • BES’te kalıp birikimlerinizi belirleyeceğiniz geri ödeme planına göre emeklilik şirketinden kısım kısım almayı tercih edebilirsiniz.
 • Birikimlerinizin bir kısmı veya tamamı ile yıllık gelir sigortası satın alarak, düzenli gelir elde edebilirsiniz.

İstediğiniz anda birikimlerinizi alarak sistemden ayrılabilirsiniz. Ayrılmanız halinde, emeklilik şirketince tarafınıza yapılacak ödemeler için elde ettiğiniz getiri tutarı üzerinden gelir vergisi (Stopaj) kesintisi yapılır. Stopaj kesintisi oranı;

 • Emeklilik hakkı kazananlar ile bu sistemden vefat, maluliyet veya tasfiye gibi zorunlu nedenlerle ayrılanlar için %5,
 • 10 yıl süreyle sistemde kalmakla birlikte, sistemden emeklilik hakkı elde etmeden ayrılan katılımcılar için %10,
 • 10 yıldan az süreyle sistemde kalarak ayrılan katılımcılar için ise %15’tir.

Farklı Yatırım Araçları / Profesyonel Fon Yönetimi

Bireysel Emeklilik Sistemi’nde, yatırdığınız katkı payları emeklilik yatırım fonlarında değerlendirilir. Emeklilik yatırım fonları, finans piyasalarındaki birçok farklı menkul kıymete yatırım yapan fonlardır. Alanında uzman portföy yönetim şirketleri, bu fonları ihtiyaç ve beklentilerinize en uygun şekilde değerlendirir.
Bireysel Emeklilik Sistemi’ne girerken yaptığınız sözleşme ile birikimlerinizin değerlendirileceği fonları seçebilirsiniz. Böylece hem fonlarınız profesyonel fon yöneticileri tarafından yönetilir hem de yatırdığınız tutarlar cüzi bile olsa, birçok farklı emeklilik fonunda birikim yapabilirsiniz.

Sosyal Güvenlik Kurumunun Destekleyicisi
İster Bağ-Kur, ister Emekli Sandığı, ister SSK’lı olun, çalışma yaşamınız süresince Bireysel Emeklilik Sistemi’nde birikim yapabilirsiniz. Emekli olduğunuzda ise, bu kurumlardan alacağınız gelire ek olarak Bireysel Emeklilik Sistemi’nden alacağınız gelir, size “Kendi ayaklarınız üzerinde duracağınız” uzun ve güzel bir emeklilik yaşamı sağlar.

Yatırım Disiplini
Bireysel Emeklilik Sistemi ile aylık, 3 aylık, 6 aylık ve hatta yıllık olarak yatırdığınız katkı payları, siz emekli olana kadar sizin adınıza birikir. Üstelik mali bir sıkıntı yaşamanız durumunda, durumunuzu dengeye kavuşturana kadar ara verebilir, yatırdığınız katkı payını yeniden belirleyebilir, hatta yatırımlarınızın değerlendirildiği emeklilik şirketini değiştirebilirsiniz.

Sizin için Bireysel Emeklilik ürününe ulaşabileceğiniz karşılaştırmalı sigorta tekliflerimizi deneyin!

Teklif Al
| OYAK GRUP SİGORTA
Devam edebilmek için aşağıdaki "Ben robot değilim" kısmını işaretleyiniz.