Eylül 2021

Tüm dünyada en çok tercih edilen ulaşım şekli olan kara yolu, aynı zamanda en yüksek kaza oranına sahip olan ulaşım şeklidir.
2020 TUİK verilerine göre, sene içerisinde karayollarında 983.808 kaza meydana gelmiş ve bu kazaların %75.8’i şehir merkezlerinde gerçekleşmiş. * 

Durum böyle olunca, peki biz trafikte kendimize ne tür güvenceler sağlayabilir, hangi sigorta ürünlerini kullanabiliriz? 

Kasko Sigortası mı Yaptırmalı, Yoksa Trafik Sigortası mı?

Kasko ve Trafik Sigortası birbirinden ayrı değerlendirilir ve birbirinin yerini tutmaz. Zorunlu olan trafik sigortanızı yaptırmak kasko sigortasını gereksiz kılmaz. 

Tam aksine ihtiyaçlara göre göre şekillendirilebilen, geniş teminatlara sahip bir kasko sigortası, trafik sigortasının kapsamadığı alanlarda size güvenceler sunabilir ve trafikte tam bir güvence sağlayabilir.

Trafik Sigortası ve Kasko Arasındaki Farklar Nelerdir?

Trafik Sigortası ve Kasko Sigortası arasındaki en temel fark; birinin isteğe bağlı, diğerinin ise zorunlu olmasıdır. Yasalara göre trafiğe çıkan her yeni sürücü en fazla 15 gün içerisinde trafik sigortası yaptırmalı ve her sene bu sigortayı zamanında yenilemelidir. Bu sebeple trafik sigortası yaptırmadan aracınızı kullanamazsınız, ancak kasko için bu tarz bir mecburiyetiniz yoktur.

Sağladığı güvenceler bakımından da ikisi arasında farklar vardır. Trafik sigortası, bir kaza durumunda poliçe sahibi hatalıysa zararı karşılamak üzere oluşturulur. Bu zararlara aracın maddi hasarı ve mağdur sürücünün tedavisi de dahildir. Trafikte olmanın temel güvencelerini, trafik sigortası sağlar.

Kasko sigortası ise kaza, hırsızlık, çalınma gibi, teminatlarla belirlenen durumlarda poliçe sahibinin zararını gidermek için yaptırılan bir sigortadır.

Ayrıca trafik sigortasının aksine, burada poliçe sahibine teminat seçme hakkı sunulur ve poliçe sahibi dilediği güvencelere sahip olabilir. Örneğin temel teminatlardan haricinde sel ve su basması, heyelan, deprem gibi teminatlar da poliçeye eklenebilir. 

Kasko sigortasında, fiyatlar poliçeye eklenen teminatlara göre ve bulunan konum şartları gereğince değişir. Örneğin; hırsızlığın fazla olduğu bir konumda, hırsızlık teminatı ücreti yüksek olarak belirlenir. 

Peki trafik sigortasında fiyatlar nasıl belirlenir, fiyatlandırmada hangi durumlar önemlidir?

Trafik Sigortası Fiyatları Nasıl Hesaplanır?

Trafik sigortasında limitler ve teminatlar Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından belirlenir. Buna rağmen trafik sigortası fiyatları kişiden kişiye değişebilir.

Trafik sigortası fıyatlandırmasında en önemli faktör sürücünün kaza yapma sıklığıdır. Kazaya karışılmadığı durumda zorunlu trafik sigortasında hasarsızlık indirimi de uygulanır, fakat aksi durumda fiyat artacaktır.
Ayrıca sürücünün yaşı, tecrübe durumu, bulunduğu şehir, aracın modeli, markası ve donanımı da sigorta şirketlerinin fiyatlandırmasını etkiler. 

Trafik Sigortası nasıl yaptırılır?

OYAK Grup Sigorta ayrıcalığıyla trafik sigortası teklifleri almak size telefonunuz kadar yakın. Sizi ve aracınızı güvence altına alacak sigorta tekliflerimiz için 0850 577 00 57 numaralı çağrı merkezimize 7/24 ulaşabilir, en avantajlı fiyatlarla online teklif butonuna tıklayarak sigortalı olmanın güvencesini en hızlı şekilde yaşayabilirsiniz.

Güvenli ve kazasız sürüşler dileriz!

* (https://data.tuik.gov.tr/Bulten/Index?p=Road-Traffic-Accident-Statistics-2020-37436)
 

| OYAK GRUP SİGORTA
Devam edebilmek için aşağıdaki "Ben robot değilim" kısmını işaretleyiniz.