Eylül 2021

Uzun ve mutlu yaşamın sırrı; bireyin sağlığını etkileyebilen tüm davranışlarını kontrol etmesi ve günlük aktivitelerini düzenlemesi ve kendi sağlık statüsüne uygun davranışları seçerek düzenlemesidir. Özellikle sağlıklı olmanın değerini her geçen gün daha fazla anladığımız pandemi döneminde; kalp sağlığımızı her zamankinden fazla korumalı, her adımda hayatı kalbimizle kucaklamalıyız!

Kalbimiz hem bizim hem de sevdiklerimiz için önemlidir çünkü sağlıklı bir kalp, sevdiklerimizle geçireceğimiz güzel bir geleceğin anahtarıdır. 😊
Peki, vücudun en önemli organlarından biri olan kalbin sağlığı hakkında ne kadar bilgi sahibisiniz? Yazımızın devamında keşfedin! 

Kalp Hastalıklarının Nedenleri Nelerdir?

Hayati riske sebep olan kalp hastalıkları yaşam tarzı dışında, genetik geçişli de olabiliyor. Ailesinde kalp hastalığı geçmişi olan bireylerin beslenme alışkanlıklarından iş tempolarına, fiziksel aktivitelerine kadar alışkanlıklarını değiştirmesi ve dikkatli olması gerekiyor. 
Ancak yaşam tarzımızda yapacağımız küçük değişiklikler ile bu risk seviyelerini azaltmak mümkün.

Stresin Kalp Sağlığımız Üzerindeki Etkileri Nelerdir?

Stresin bilindiği üzere kalp sağlığı üzerinde olumsuz bir etkisi vardır. Üzüntü ve kaygı gibi duygu yoğunluklarında ortaya çıkan stres, adrenalin hormonunun birdenbire salgılanmasına, kalp atışının ve solunumun hızlanmasına, tansiyonun yükselmesine neden olarak kalp sağlığının olumsuz olarak etkilenmesine sebep olur. Aynı zamanda kan basıncını artırarak damar sertliğine neden olmaktadır.

Bu nedenle kalp sağlığını korumak için aşırı stres yaratan durumlardan olabildiğince kaçınmalı ve stresi doğru bir şekilde yönetebilmelisiniz. Bunu yapabilirsiniz! 😊

Kalp Hastalıklarının Belirtileri Nelerdir? 

Bazen hazımsızlık ya da mide yanması ile karıştırılsa da en sık rastlanan belirti göğüs ağrısıdır. Aynı zamanda kalp hızının artması, nefes darlığı, düzensiz kalp atışları, terleme, mide bulantısı, baş dönmesi, yorgunluk ya da kusma gibi belirtiler de görülebilir. 

Kalp sağlığını korumanın yolları ise;
•    Fazla kilo almaktan kaçınmalı,
•    Düzenli egzersiz yapmalı,
•    Hayvansal yağlar yerine bitkisel yağları tercih etmeli,
•    Fazla yağlı yiyeceklerden uzak durmalı,
•    Bol sebze ve meyve tüketmeli,
•    Omega açısından zengin besinler tüketmeli,
•    Doğa yürüyüşleri yapmalı,
•    Fazla tuz tüketiminden kaçınmalı,
•    C vitamini almalı,
•    Sigara ve alkolden uzak durmalısınız.

Dünya Kalp Gününde kendinize bir söz verin ve kalbinize iyi bakın. 😊

OYAK Grup Sigorta olarak sağlığınızı önemsiyor, yaşamınızı sağlıkla sürdürmenizi sağlayacak güvenceler sunarak sizlerin her an yanında oluyoruz.
İhtiyaçlarınıza göre şekillendirebileceğiniz Tamamlayıcı Sağlık Sigortamızı keşfederek, avantajlı planlarla seçkin hizmetler alarak kalp sağlığınızı koruyabilirsiniz.

Karşılaştırmalı tekliflerimize web sitemiz üzerinden buraya tıklayarak ulaşabilir ya da 0850 577 00 57’yi arayarak detaylı bilgi alabilirsiniz.
Sizlere kalpten gülümsüyor, sağlık dolu günler diliyoruz! 😊
 

| OYAK GRUP SİGORTA
Devam edebilmek için aşağıdaki "Ben robot değilim" kısmını işaretleyiniz.