Temmuz 2021

Hayattan keyif almak için basit ve içten hislerle anın tadını çıkarmayı öneren Hygge felsefesini duymuş muydunuz? 😊

Dünya’nın en mutlu ülkeleri listesinde zirveden uzaklaşmayan Danimarka’da başlayan bu felsefe, tüm İskandinavya’da yaygın bir biçimde benimsenmiş durumda. Refah seviyesi böylesine yüksek ülkelerin tüketimi küçümsemesi; ev toplantılarını, keyif kahvelerini, hoş kokulu bir ortamda kitap okumak gibi huzurlu aktiviteleri mutluluğun kaynağı olarak görmesi belki en başta biraz şaşırtıcı gelebilir. Mutluluk Araştırma Enstitüsü kuracak kadar bu işe gönül vermiş insanların mutluluktan ne anladıklarını birlikte göz atalım.     

Hygge ne anlama geliyor?

Hü-ga olarak okunan kelimenin Türkçe’de tam bir karşılığı olmasa da; rahatlık, huzur ve mutlulukla bağdaşan bir anlamı var. Kelime anlamıyla da örtüşen basit önerileri var aslında: keyif alınacak durumlar yaratmak ve bu anları sindirerek yaşamak, basit mutluluk formülü... Yani Hygge’dan sıralı maddeleri olan katı bir öğreti olarak bahsetmek ona haksızlık etmek olur. 

Örneğin kışların uzun ve karanlık geçtiği İskandinavya’da, mumla aydınlatılan evler, şömine başı sohbetler ve birlikte müzik dinlemek gibi aktiviteler Hygge’yi tanımlıyor. Dışarıda zaman geçirmenin rahatsızlığına karşı evde mutlu, güvenli ve sağlıklı bir ortam yaratılabiliyor Hygge ile…
Yaz aylarında ise piknik alanları, Hygge’ya uygun dizayn edilmiş küçük kafeler ve oteller samimi ve keyifli anlar yaratmak için tercih ediliyor. 

Hygge felsefesi yavaşlamamızı ve andan keyif almamızı önerir

Anı yavaşlatmak ve onu sindirerek yaşamakla başlıyor her şey… Sonra fırından yeni çıkmış kurabiye kokusu eşliğinde arkadaşlarınızla sohbet edebilir, dışarıda yağmur yağarken cam kenarında kitabınızı okuyabilir, ateşin başında sessizce oturabilir ya da güzel bir günde en yakın arkadaşınızla bir doğa yürüyüşüne çıkabilirsiniz. Hygge’nın felsefesi eğer sizde bir karşılık bulduysa, bu anlardan çok daha fazla keyif aldığınızı fark edeceksiniz. 😊

Mutluluğu ucuz, basit ve ulaşılabilir kılan; sakinliği ve huzuru ön plana çıkaran bir düşünme biçimi öneriyor Hygge; gerisi bizim hayal gücünüze kalmış 😊 

Mutluluk için güvende hissetmek de gerekir

Mutluluğu Araştırma Enstitüsü CEO’su Meik Wiking güven hissinin mutluluk üzerindeki etkisini şöyle bir anıyla anlatır: 

‘’Aralık ayında bir haftasonunu arkadaşlarımla birlikte bir dağ kulübesinde geçiriyordum. Yılın en kısa günü o gündü ve etraf yeri kaplayan kardan yansıyan ışıkla aydınlanmıştı. Uzun bir yürüyüşten sonra bol kazaklarımızı ve yün çoraplarımızı giymiş, yorgun ve yarı uyur halde şöminenin başına yarım çember halinde oturmuştuk. Kaynayan yahninin, ara sıra yudumlanan sıcak şarabın ve ateşin çıtırtılarından başka bir ses duyamazdınız. Sessizliği arkadaşlarımdan biri bozdu ve:

- Şu an daha fazla Hygge olabilir mi? diye şakayla karışık sordu.
Bir diğer arkadaşım, ‘’Evet olabilir,’’ dedi, ‘’eğer dışarıda bir kar fırtınası olsaydı.’’
Bu anısını anlattıktan sonra Wiking ekliyor: ‘’Hygge güvende hissetmektir, ancak hissettiğinde anlarsın.’’

Peki, kar fırtınaları kulübelerde atlatılır fakat hayatın fırtınaları bitmeyebilir ve bizim sığınacak bir güvencemiz olmayabilir... Hayatın koşuşturmasından çıkamayacağımıza göre nasıl güvende hissedebiliriz? 

Kendinize bütçenize uygun güvenceler sağlayabilirsiniz

Sigorta yaptırmaya daha önce bu gözle bakmamış olabiliriz. Fakat bir güvenceye ihtiyaç duyduğumuz fırtınalı dönemlerde, ne kendi birikimlerimiz ne de kaynaklarımız bize sigortaların sağladığı gibi sürekliliği olan bir çözüm sunabiliyor. Zor dönemlerde olmasak bile önlem almış olmak başlı başına bir güven hissi oluşturmakta.

Üstelik sağlıklı olmanın önemini git gide daha fazla kavradığımız pandemi döneminde, bir sağlık güvencesine sahip olmak hiç de zor değil. 

Kapsamlı teminatlar sunan Tamamlayıcı Sağlık Sigortası tekliflerimizi keşfedin

SGK’nın geçerli olduğu ve anlaşmalı özel hastanelerde dilediğiniz tedavi imkanlarına bütçenizi sarsmadan ulaşmanızı sağlayan Tamamlayıcı Sağlık Sigortası, size zor günler için bir güvence edinme imkanı sunuyor.  

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası hakkında detaylı bilgi veren yazımıza buradan ulaşabilir, ya da online teklif almak için sitemizi ziyaret edebilirsiniz. 

Mutlu ve huzurlu günler sizinle olsun!
 

| OYAK GRUP SİGORTA
Devam edebilmek için aşağıdaki "Ben robot değilim" kısmını işaretleyiniz.