Temmuz 2020

Tüm dünyayı etkisi altına alan COVID-19 virüsü nedeniyle sosyal hayatımızı sıfırlayıp tüm işlerimizi, uğraşlarımızı, hobilerimizi, etkinliklerimizi uzun bir süredir evden yürütüyoruz. Tüm bunlara rağmen yaşanan zorluklar, riskler ve belirsizlikler gündelik hayatta birçok insanı fiziksel ve psikolojik olarak olumsuz yönde etkilemektedir.

OYAK Grup Sigorta olarak karantina sürecinde fiziksel ve ruhsal sağlığınızı kontrol altına almanıza yardımcı olacak birkaç öneride bulunmak istedik.

  • Güvenilir Kaynak

oyak grup sigorta saglik bakanligi

Kaynak

Günümüzde, internet araştırmacılığı çok önemli. İnternette çok fazla kaynak var ancak güvenilir olanı bulmak gerekiyor. Bilgi kirliliği olan ve güvenilir olmayan web sitelerini dikkate almayınız. Özellikle de koronavirüs gibi önemli bir konu da bilinmeyen ve Sağlık Bakanlığından onaylı olmayan web siteleri ile hem vaktinizi harcamayın hem de psikolojik olarak kendinizi yormayın. Bilimsel ve güvenilir kaynaklardan edinilen bilgiler doğrultusunda Koronavirüs’ten korunma yöntemlerini öğrenerek uygulayabilirsiniz. Güvenilir kaynaklardan alınan ve uygulanan bilgiler, belirsizlik durumunuzun azalmasına yardımcı olacaktır.

  • Geçici Bir Süreç

Dünyanın çok eski tarihine baktığınızda da bu tarz salgınların ve dünyayı etkileyen daha başka olayların olduğunu görebilirsiniz. Koronavirüs ile ilgili yaşadığınız korku sonucu oluşan belirsizlik, keyifsizlik ve huzursuzluk durumunu, ülke genelinde yaşanılan bu durumun geçici bir süreç olduğunu düşünerek kendinizi rahatlatabilirsiniz. Sağlık Bakanlığı’nın verdiği önerileri dikkate alarak ve evde kalarak bu süreci en hasarsız şekilde atlatabilirsiniz.

  • Kendinizi Yeniden Keşfedin

Kendinizi en iyi siz tanırsınız. Sevdiğiniz ve yapmaktan keyif aldığınız şeylere odaklanın. Karantina sürecinde kendinize ve yapmak istediklerinize vakit ayırın. Yeni fikirlere açık olun. Belki bu süreçte daha önce hiç farkında olmadığınız bir yeteneğinizi keşfedeceksiniz belki de yeni bir hobi edineceksiniz. Yani kendinizi yeniden keşfedin. Online eğitimlere katılabilir, hep okumaya niyetlendiğiniz bir türlü vakit bulamadığınız o kitapları okuyabilir ve bol bol film izleyebilirsiniz. Bunların dışında sevdiklerinizle görüntülü konuşmak size çok iyi gelecektir.

  • Müziğin Büyülü Gücü

Müziğin psikolojiye yararı

Ruhunuzu dinlendirmemize ve hayal dünyanızı geliştirmenize yarayan en önemli yöntemlerden biri müzik dinlemektir. Karantina günlerinde düzenli olarak sevdiğiniz müzikleri dinlemeniz hatta bu müzikler eşliğinde dans etmeniz olumsuz düşüncelerden uzaklaşmanıza yardımcı olacaktır. Bu süreçte pozitif düşünmek çok önemli ve müzik bu konuda sizi destekleyecektir.

  • Uyku Düzeni ve Egzersiz

Uyku ve egzersizin psikolojik olarak önemi

Bütün gününüzü evde geçirdiğiniz için uyku düzeninizi bozmanıza gerek yok. Bu sizi bir süre sonra negatife itecektir. Sabah işiniz olmasa bile erken uyanın ve enerjik, sevdiğiniz bir şarkı ile güne başlayın. Enerjinizin yükseldiğini hissedeceksiniz. Her gün olmasa da haftanın belirli günlerinde evde egzersiz yapmaya özen gösterin. Özellikle evden çalışan kişiler için sürekli oturmak ve kısıtlı hareket alanı vücudun bazı bölgelerinde ağrılara sebep oluyor. İnternetten basit bir video eşliğinde sporunuzu yapabilir ya da telefonunuza uygulama indirip, uygulama eşliğinde egzersiz yapabilirsiniz. Günün belli bir bölümünü yoga, meditasyon, nefes egzersizleri gibi aktivitelere ayırmak sağlıklı ve fit bir vücuda sahip olmanın yanında fiziksel ve ruhsal olarak iyi hissetmenize yardımcı olacaktır.

| OYAK GRUP SİGORTA
Devam edebilmek için aşağıdaki "Ben robot değilim" kısmını işaretleyiniz.