Temmuz 2020

2019 yılının Aralık ayından itibaren Çin’de başlayan ve Ocak ayı itibariyle tüm dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs salgınına karşı büyük önlemler alınıyor. Bu önlemlerin en önemlisi de virüsü yaymamak için evlerimizde kalmak. Evlerimizde kalarak hem kendimizi hem de sevdiklerimizi koronavirüse karşı koruyabiliriz.

Bu süreçte evde bolca vaktimiz oluyor. Bu zamanı kaliteli ve kendimize iyi gelecek şekilde geçirmek ise bizim elimizde. Sevdiğiniz filmleri izlemek, dinlemekten keyif aldığınız müzikleri dinlemek, kitap listeniz, denemek istediğiniz yeni yemekler ve daha birçoğunu yapabilirsiniz. Bu süreçte birçok yer dijitale yöneldi ve bunlardan biri de müzeler. 1 ay boyunca, dünyaca bilinen bazı müzeleri online olarak gezebilirsiniz.

OYAK Grup Sigorta’nın COVID-19 ile ilgili önerdiği tedbirleri okumak için buraya tıklayın.

1- British Müzesi – Londra

British Muzesi

İngiltere’nin başkenti Londra’da bulunan British Müzesi 1753 yılında kuruldu. Hekim ve doğabilimci Sir Hans Sloane’un 1660-1753 tarihleri arasında biriktirdiği kitap, el yazması ve doğa tarihi nesneleri koleksiyonunun hükümet tarafından satın alınması sonucunda kuruldu. Londra’da dünyanın her yanından getirilen, seçkin Antik çağ yapıtları ve etnografya koleksiyonlarını kapsayan müzedir. Faaliyette bulunduğu yıllar arasında 2007-2008 yılları arasında 6 milyonu aşkın bir ziyaretçi kitlesine ulaştı.

Müze turuna, buraya tıklayarak başlayabilirsiniz.

2- Guggenheim Müzesi - New York

Guggenheim Müzesi

Frank Lloyd Wright’ın tasarımı ile inşa edilmiş olan ve 1959 yılında tamamlanan yapı, geleneksel müze mimarlığından bütünüyle farklı bir anlayış sergilemektedir. Solomon R. Guggenheim Müzesi, New York’ta, Solomon Guggenheim’ın modern sanat yapıtlarından oluşan bir koleksiyon sergilemektedir.

Müze turuna, buraya tıklayarak başlayabilirsiniz.

3- Orsay Müzesi – Paris

Orsay Müzesi

Paris’te bulunan Orsay Müzesi, 1986 yılında faaliyet hayatına başlamıştır. Seine Nehri’nin sol tarafında bulunan müze, geçmişinde bir tren garıydı. Binanın yapım süreci 1900 yılında tamamlandı. Orsay Müzesi’nde genellikle Fransız sanatına ait, 1848-1915 yılları arasında yapılmış heykeller, resimler, mobilyalar ve fotoğraflardan oluşuyor.

Müze turuna, buraya tıklayarak başlayabilirsiniz.

4- Ulusal Modern ve Çağdaş Sanat Müzesi – Seul

Ulusal Modern ve Çağdaş Sanat Müzesi

Ulusal Modern ve Çağdaş Sanat Müzesi, Gwacheon’daki ana müze ve Deoksugung, Seul ve Cheongju’daki üç yan bina ile çağdaş bir sanat müzesidir. Kore’nin modern ve çağdaş sanatını ve farklı zaman dilimlerinin uluslararası sanatını barındıran, tek ulusal müzesidir. 1969 yılından günümüze, çağdaş Koreli sanatçıların eserlerinin yanında 7000 adet sanat eserini sergilemektedir.

 Müze turuna, buraya tıklayarak başlayabilirsiniz.

5- Pergamon Müzesi – Berlin

Pergamon Müzesi – Berlin

Berlin’de bulunan Bergama Müzesi, Müzeler Adası’nda bulunan 5 müzeden biridir. 1910-1930 yıllarında tamamlanmıştır. Bergama Zeus Sunağı, Milet’in Market Kapısı, İştar Kapısı ve Mshatta Alınlığı gibi yapılar ve bu yapılara ait eserler, gerçek yerlerinden detaylı bir şekilde alınarak Bergama Müzesi’nde toplanmıştır. Bunların yanında Pergamın Müzesi’nde; İznik çinisi ve halılarından da örnekler vardır.

Müze turuna, buraya tıklayarak başlayabilirsiniz.

6- Rijksmuseum – Amsterdam

Rijksmuseum – Amsterdam

Amsterdam’da devlet müzesi olarak bilinen Rijksmuseum 1800 yılında faaliyete geçmiştir. Hollanda’nın ulusal müzesi olarak bilinen müzede, sanat, zanaat ve Hollanda’nın Altın Çağı’na ait tarihi parçalar bulunmaktadır. Bunların yanında Asya sanatı koleksiyonunu da barındırır. Jacob van Ruysdael, Frans Hals, Johannes Vermeer, Jan Steen ile Rembrandt'a ve atölyesinde çalışan öğrencilerine ait tablolar da bulunmaktadır. Ayrıca müze, Hollanda’nın en büyük sanat tarihi kütüphanesine de ev sahipliği yapmaktadır.

Müze turuna, buraya tıklayarak başlayabilirsiniz.

7- Van Gogh Müzesi – Amsterdam

Van Gogh Müzesi – Amsterdam

Rijksmuseum gibi Van Gogh Müzesi’de Amsterdam’da bulunuyor. Adından da belli olduğu gibi ünlü ressam Van Gogh’un eserlerini barındıran bir müzedir. Dünyada Van Gogh eserlerinin sergilendiği en büyük müze olarak bilinir. Buna bağlı olarak 2014 yılında 1.6 milyon kişinin ziyareti ile rekor bir rakama ulaşmıştır. Mimarisi Gerrit Rietvelt tarafından yapılan müzeden, 2002 yılında bazı eserler çalınmış ve hala bulunup yerine konamamıştır.

Müze turuna, buraya tıklayarak başlayabilirsiniz.

8-J. Paul Getty Müzesi - Los Angeles

J. Paul Getty Müzesi - Los Angeles

Yaygın olarak Getty olarak anılan ve Kaliforniya’da bulunan, iki kampüsten oluşan bir müzedir. J. Paul Getty Müzesi’nin kampüsleri, Getty Center ve Getty Villa olarak adlandırılır.

Brentwood mahallesinde bulunan Getty Center, müzenin birincil mekanıdır. Ortaçağ’dan günümüze, Batı eserlerini barındırır. Müze yılda ortalama 1.3 milyon ziyaretçi ile, Amerika’da en çok ziyaret edilen müze olarak biliniyor. Müzenin ikinci mekanı olarak bilinen Getty Villa, Pasifik Palisades mahallesinde bulunuyor. Antik Yunan, Antik Roma ve Etrurya döneminden sanat eselerini sergiler.

Müze turuna, buraya tıklayarak başlayabilirsiniz.

9- Uffizi Galerisi – Floransa

Uffizi Galerisi – Floransa

İtalya’nın bir çok şehrinde olduğu gibi Floransa’da da Rönesans’a ait bir hava var. Aynı şekilde Uffizi Galerisi’nde de Rönesans’a adanmışlık öne çıkıyor. Dönemin sanatçıları Michaelangelo, Botticelli, Giotto, Titan, Da Vinci, Rafaello ve çağdaşlarının en değerli eserleriyle dolu bu müze haliyle bir tapınak olarak anılmayı da hak ediyor. 101 salon ve 2 kattan oluşan galeri 1581 yılında yapımı tamamlanmış olup, 1591 yılından itibaren de sadece özel günler de halka açılmıştır.

Müze turuna, buraya tıklayarak başlayabilirsiniz.

10- Sao Paulo Sanat Müzesi - Sao Paulo

Sao Paulo Sanat Müzesi - Sao Paulo

Sao Paulo Sanat Müzesi, adından da belli olduğu gibi Brezilya’nın Sao Paulo kentinde bulunuyor. Mimarisi ise en önemli örneklerden biri olarak anılıyor. Lina Bo Bardi tarafından tasarlanan yapı, Bo Bardi’nin en önemli işlerinden biri.

Müze turuna, buraya tıklayarak başlayabilirsiniz.

Kaynakça : Wikipedia

| OYAK GRUP SİGORTA
Devam edebilmek için aşağıdaki "Ben robot değilim" kısmını işaretleyiniz.