Ocak 2021

Şu an, doğaya bir iyilik yapmak için kendinize sormanız gereken mükemmel bir soruyla karşı karşıyasınız. Enerjinizi boşa harcıyor musunuz?

Pandemi dönemiyle birlikte şunu fark ettik ki: doğa, adından sık sık söz ettirmeye devam ediyor. Gerek yüzümüzü güldüren olaylar ile gerekse ülkemizde ve dünyamızda gerçekleşen orman yangınları ile…

Çevresel zararı ifade eden ekolojik ayak izini azaltmak, doğal kaynakları daha verimli kullanmak ve gezegenin geleceğine duyarlı bir şekilde yaklaşmak için gündelik hayatın bir parçası haline getirilmesi gereken birçok başlık bulunmakta. Evet, hayatımızın belli bir döneminde bir fidan dikerek yardıma başlayabilir, ormanlarımızı kirletmeyerek, koruyarak ona yardımcı olabilir ve artık olmazsa olmaz atık yönetimine destek vererek, doğaya iyilik yapabiliriz. Fakat, sürdürülebilirliğe ve ekolojik dengeye destek sağlamak için yapabileceklerimiz sadece bunlarla sınırlı değil.

Hayat ilk olarak evden başlar diyor, sizin için derlediğimiz bu başlıkları alışkanlık haline getirerek, yemyeşil doğanın sürdürebilirliğine destek sağlayabilirsiniz, diyoruz.

1- Gün ışığından yararlanın

Gün ışığı olan zamanlarda perdeleri açıp, ışığın içeri girmesine izin verin. Böylelikle yapay ışık yerine, gün ışığı kullanarak elektrik tasarrufu sağlayabilirsiniz.

2- Enerji tasarrufu sağlayan LED ampullerden temin edin

Klasik ampullerle aydınlatma sağlamak, LED ampullere göre 15 kat daha fazla elektrik harcar. Bu da direkt olarak elektrik faturanıza yansır. LED ampuller, klasik ampullere göre daha pahalı fakat uzun ömürlüdür. Bu yüzden klasik ampuller yerine, LED ampuller tercih edebilir, elektrik tasarrufuna aydınlatmadan başlayabilirsiniz.

3- Kullanmadığınız elektronik eşyaların fişlerini çekin

Genellikle televizyonlar, masaüstü bilgisayarlar, internet modemi, bulaşık ve çamaşır makineleri gibi eşyaların fişi çekilmez. Fakat elektronik eşyalar, çalışmasalar bile fişe takılı olduklarında elektrik harcamaya devam eder. Bu yüzden kullanılmayan elektronik eşyaların fişten çekilmesi, tasarruf için doğru bir adımdır. Tüm eşyaların fişini tek tek çekmek istemiyorsanız açma-kapama düğmesi olan çoklu prizlerden temin edebilir ve güvenli bir şekilde elektronik eşyalarınızın elektriğini kesebilirsiniz. Böylece hem elektronik eşyalarınızın ömrü uzar hem de elektrik tasarrufu yapmış olursunuz.

4- Bulaşıklarınızı makinede yıkamayı tercih edin

Elde bulaşık yıkamak için su ısıtabiliyorsunuz. Ama unutmayın ki suyun ısınmaya çalıştığı her an elektrik faturanıza artı olarak yansıyor. Bu yüzden bulaşıkları elde yıkamak yerine bulaşık makinesinde yıkamayı tercih edebilir hem bu şekilde su tasarrufu da sağlamış olursunuz.

5- Çamaşırlarınızı düşük sıcaklıklarda yıkayın

Halk arasında “Ne kadar yüksek sıcaklıkta yıkarsam o kadar temiz sonuç alırım.” düşüncesi bulunmakta. Fakat çamaşırları 80 derecede yıkamakla, 40 derece yıkamak arasında herhangi bir fark olmuyor; çamaşırlar her şekilde temizleniyor. Bu durum, hem elektrik faturalarına yansıyor hem de çamaşır makinelerinin ömrünü kısaltıyor. Kısa ve uzun vadede tasarruf etmek için çamaşırlarınızı 30 ya da 40 derecede yıkarsanız aynı sonucu alacağınızı ve elektrik faturanızın azaldığını göreceksiniz.

6- Elektronik eşyalarınızın temiz olmasına özen gösterin

Özellikle bilgisayar, televizyon gibi elektronik eşyalar çok fazla toz tutar. Bu tozlar bilgisayarın ve televizyonun ünitesinde birikir ve eşyaların daha fazla enerji harcamalarına yol açar. Örneğin; bilgisayarların içinde bulunan fanlar, bilgisayarın ısınmaması için çalışır. İçinde çok fazla toz barındıran bir bilgisayar normale göre daha fazla ısınır ve fanlar, bilgisayarı soğutmak için daha fazla çaba harcar. Daha şiddetli çalışan fanlar daha fazla elektrik harcar ve bu durum, direkt olarak elektrik faturanıza yansır. Bu yüzden toz tutan elektronik eşyalarınızı; eğer yapabiliyorsanız temizleyebilir, yapamıyorsanız da bakım yaptırmaya götürerek eşyalarınızın daha sağlıklı ve uzun ömürlü çalışmasını sağlayabilirsiniz.

Ve son olarak gözünüz gibi baktığınız evinize, tasarruf ettiğiniz bütçeler ile size özel sunduğumuz Konut Sigortasından yaptırmayı unutmayın. OYAK Grup Sigorta’nın online teklif sayfası üzerinden, ihtiyacınıza yönelik ürünler arasında fiyat karşılaştırması yapabilir, bütçenize uygun olan ürüne ulaşabilirsiniz. Online teklif sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

 

| OYAK GRUP SİGORTA
Devam edebilmek için aşağıdaki "Ben robot değilim" kısmını işaretleyiniz.