Mayıs 2021

Yaz aylarında yeni yerler keşfetmenin ve yollarda özgürlüğü doyasıya yaşamanın keyfi bambaşka! Üstelik pandemi döneminde kurduğumuz uzun keşif hayallerine artık daha da yakınsak…😊

Uzun yolculuklara başlamadan önce aracınızı hazır hale getirecek önlemleri almak şart. OYAK Grup Sigorta olarak, hayalini kurduğunuz yolculuğa gönül rahatlığıyla başlayabilmeniz için öncesinde yapılması gerekenleri derledik. 

Gelin kolayca alabileceğimiz önlemlere beraber göz atalım.

1- Aracınızın periyodik bakımı yaklaştıysa, rutin kontroller için servise gidin. 

Yola çıkmayı beklemeden aracınıza gerekli bakımı yaptırmalısınız. Bu kontrollerde araç kapsamlı bir şekilde gözden geçirileceği için periyodik bakımdan sonra aracınız yola çıkmaya en az sizin kadar istekli olacak.

Aracınızın bakımlarını aksatmıyorsanız, kendi yaptığınız kontroller de yeterli olacaktır. 

2- Motor ve fren sıvılarını kontrol edin.

Aracınızın yağ durumu, kontrol etmeniz gerekenlerin en başında geliyor. Motorun düzgün çalışması için aracınızda yeterli seviyede ve özelliğini kaybetmemiş yağ bulunması şart. Yağ ölçümünde seviye eksik çıkıyorsa, yağ eklemelisiniz. Eğer aracınız yağ sızdırıyorsa yola çıkmayı ertelemeniz gerekebilir. 

Kontrol etmeniz gereken diğer sıvılar da fren hidrolik yağı, silecek suyu ve soğutucu sıvılarıdır. Yolculuğunuzu güvence altına almak için bunları da kontrol etmenizde fayda var.

3- Frenlerinizi gözden geçirin.

Yüksek hızlarda ani duruşlar yapmak durumunda kalabildiğiniz uzun yollarda frenlerin durumu çok önemlidir. Hem kendinizin hem de diğer sürücülerin güvenliği için frenlerinizin eksiksiz çalıştığına emin olmalısınız. Gerekirse fren balatalarını değiştirmelisiniz.

4- Mevsime uygun ve yıpranmamış lastikler kullanın.

Yedek lastiğiniz dahil, tüm lastikleriniz yıpranmamış ve kullanım süresini geçmemiş olmalı. Üretim tarihi üzerinden 5 yıl geçmiş ve diş derinliği 1.6 mm’den az olan lastikler yol tutuş özelliklerini yitirdiğinden sizin için tehlike teşkil edecektir. Tekerlek basıncını da önerilen seviyede ayarlamaya özen göstermelisiniz. Son olarak da yaz aylarında yaz lastiği kullanmanız, hem konfor hem de güvenlik açısından önemlidir.

5- Sileceklerin, farların, sinyallerin ve aynaların sağlam olduğundan emin olun.

Aracınızın etrafında atacağınız hızlı bir tur ile sileceklerinizi, farlarınızı, sinyallerinizi ve aynalarınızı kontrol edebilirsiniz. Yol güvenliğinizi sağlayan bu bölümler hasarsız olmalı ve eksiksiz çalışmalı.

6- Kendinizi de yola hazırlayın!

Aracınız hazır, ya siz? 😊 Yola çıkmadan önce uzun yolda sürücüler neler yapmalı, gelin bakalım. 

Öncelikle güvenliğiniz için yolculuğunuza mutlaka uykunuzu almış, iyice dinlenmiş olarak ve doyurucu bir kahvaltıdan sonra başlamalısınız. Böylece dikkatinizi rahatlıkla yola verebilirsiniz.

Uzun yolculuğunuza keyif katacak müzik listeniz de hazırsa artık yola koyulabilirsiniz. Yolculuk boyunca pamuklu ve nefes alan kıyafetler tercih ederseniz, sıcak havalarda sürüş konforunuzu koruyabilirsiniz. 

2-2.5 saat aralıklarla mola vererek enerji depolamanız çok önemlidir. Şehirlerarası yolculuklarda hem yorgunluk hem de tekdüze yollar dikkatinizin dağılmasına neden olabilir. 15 dakika gibi kısa molalarda bile hem fiziksel hem de zihinsel olarak tazelenebilirsiniz.

7- OYAK Grup Sigorta ayrıcalığıyla sürüş keyfinizi sağlama alın! 

Eğer Kasko Sigortanız da varsa, yola tamamen hazırsınız! Yolculuk keyfine başlarken başınızı ağrıtacak ufak tefek her aksiliğe karşı önlem almış olmaktan güzeli yok.

Yepyeni keşiflere güvenle ulaşmanız için Kasko Sigortanızı OYAK Grup Sigorta’dan yaptırın, avantajlı geniş kasko teminatlarından hemen yararlanmaya başlayın. 

Sizi yarı yolda bırakmayacak karşılaştırmalı tekliflerle sunacağımız Kasko Sigortası fırsatlarımıza ulaşmak için hemen tıklayın. 
İyi yolculuklar!
 

| OYAK GRUP SİGORTA
Devam edebilmek için aşağıdaki "Ben robot değilim" kısmını işaretleyiniz.