Bireysel Emeklilik

Çalışanlarının hayatına ekstra değer katmayı hedefleyen işverenlerin çalışanlarına sunduğu ‘’İşveren Grup Emeklilik Planı’’ hem çalışanlara hem de işverenlere özel avantajlar sağlayarak her iki tarafın da memnuniyetini sağlar. “Bireysel Emeklilik Planları”, yeni ve kaliteli iş gücünün şirket bünyesine katılmasında etkili olduğu kadar mevcut kadronun da uzun süreli istihdamına katkıda bulunur.

OYAK GRUP SİGORTA ve Reasürans Brokerliği A.Ş. kurumun zaman içinde değişen ihtiyaç ve önceliklerine uygun grup emeklilik planları oluşturarak kurum içerisindeki iş gücünün daha verimli çalışmasına katkı sağlayacak modeller geliştirmektedir. Bu kapsamda sunulan hizmetler;

 • Firmanın sektörü, çalışan profili, İK politikaları ve şirket kültürünü göz önünde bulundurarak, kurum ihtiyaç ve beklentilerine en uygun emeklilik planının oluşturulması,
 • Hazırlanan emeklilik planının, diğer yan haklar ile uyumunun sağlanması,
 • Plan içerikleri ve teminatların karşılaştırılması (benchmarking),
 • Oluşturulan plan ile ilgili doküman ve görsellerin hazırlanması,
 • Oluşturulan plan ile ilgili olarak personeli bilgilendirme amaçlı Eğitim programları düzenlenmesi,
 • Yeni ve gelişmekte olan emeklilik piyasası, uygulamalar ve yeni yasal düzenlemeler hakkında bilgilendirmede bulunulması,
 • Çalışan memnuniyet anketleri düzenlenmesi.

İşveren Grup Emeklilik Planı

İşini seven, kurumuna bağlı, verimli iş çıkarabilen çalışanlar, hemen hemen tüm işverenlerin hayalidir. Çalışanlar ise kendisine değer veren, çalışanının hayat standartlarını yükseltmek için elinden geleni yapan bir işvereni her şeyden çok ister. Bu hayalleri gerçeğe dönüştürmek ise artık çok kolay! Kurumlara özel sunduğumuz İşveren Grup Emeklilik Planı hem çalışanlara hem de işverenlere özel avantajlar sağlıyor; her iki tarafın da mutlu olmasını sağlıyor.

Avantajları

 • Düşük yönetim gideri

Bireysel emeklilik ödemesi ile çalışanlarının geleceğine katkıda bulunmak isteyen kuruluşlara sunulan emeklilik planları, bireysel katılımcılara sunulan planlardan daha cazip koşullara sahiptir. Kuruluşlara; grubun çalışan ve katılımcı sayısı, toplam fon büyüklüğü gibi kriterlere bağlı olarak, düşük yönetim gideri ve giriş aidatı kesintileri gibi özel avantajlar sağlanır.

 • Diğer işverenler arasında fark yaratırsınız

Çalışanlarına bireysel emeklilik gibi bir ek olanak sunan şirketler, çalışanlar tarafından öncelikli olarak tercih ediliyor. Bu sayede nitelikli çalışanları istihdam etme ve elde tutma şansınız artmış olur.

 • Çalışanlardan aldığınız verim artar

Bireysel Emeklilik Sistemi, çalışanların motivasyonunu yükseltmek açısından en az maaş artışı kadar etkilidir. Çalışanı adına sisteme ödeme yapan işveren, çalışanlarının motivasyonunu ve kuruma bağlılığını artırmak gibi önemli kazançlar sağlar.

Hak Ediş Uygulaması Hakkında

Aylık katkı payları, bağlı oldukları kurum tarafından ödenen çalışanların, kendileri adına ödenen bu katkı paylarına hak kazanabilmeleri için bulundukları şirkette belli bir süre çalışmış olmaları gerekir. Bu süreye hak ediş süresi uygulaması denir ve katılımcının grup emeklilik sözleşmesine giriş tarihinden itibaren 7 yılı aşamaz. 09 Kasım 2012 tarihinde bireysel emeklilik hakkında yönetmelik ile yenilenen hak ediş süresi uygulamasında çeşitli değişikliklere gidilmiştir. İlgili kanun ve yönetmeliklere buradan ulaşabilirsiniz.

Otomatik Katılım

Otomatik Katılım, özel ve kamu sektöründe çalışan 45 yaşın altındaki her T.C. vatandaşının işverenleri aracılığıyla emekliliklerine yönelik ek tasarruf yapmalarını ve ikinci bir gelir elde etmelerini hedefleyen Bireysel Emeklilik Sistemi’dir.

Diğer adı Zorunlu BES olan bu sistemin en büyük avantajı, devletin bir kereye mahsus olmak üzere 1.000 TL destek veriyor olmasıdır. Otomatik Katılım sistemine dahil olmak zorunlu bir uygulamadır.

OKS kapsamında çalışanlara;

 • Ödenen katkı payı tutarının yüzde 25’i oranında devlet katkısı,
 • 2 aylık başlangıç dönemi sonunda sistemde kalmaya devam etmeleri halinde 1.000 TL ilave devlet katkısı,
 • Emeklilik hakkını en az 10 yıllık gelir sigortası alarak kullanmayı tercih etmeleri durumunda, birikimlerinin %5’i karşılığı ek devlet katkısı sağlanır.

Devlet katkısı, taahhüt olarak hesaplanır ve çalışanın devlet katkısı hesabında kayıt altına alınır. Taahhüt edilen bu tutarlar, çalışanın devlet katkısı ile ilişkili hesabına sözleşmenin sistemde kaldığı süreye bağlı olarak aşağıda belirlenen hak ediş oranlarına göre nakden ödenir.

Otomatik katılım devlet katkısı hesabında kayıtlı bu tutarların;

 • Sistemde en az 3 yıl kalınması durumunda %15’ine,
 • Sistemde en az 6 yıl kalınması durumunda %35’ine,
 • Sistemde en az 10 yıl kalınması durumunda %60’ına,
 • Emeklilik, vefat ya da maluliyet halinde %100’üne,

hak kazanılır.

Sizin için en doğru teklife ulaşabileceğiniz karşılaştırmalı sigorta tekliflerimizi deneyin!

Teklif Al
| OYAK GRUP SİGORTA
Devam edebilmek için aşağıdaki "Ben robot değilim" kısmını işaretleyiniz.