Ağustos 2020

Büyük şehir trafiği, otomobil kullanmayı bazen zorlaştırabiliyor. Hal böyle olunca birçok sürücü de ister istemez sakinliğini kaybedebiliyor. Endişe, stres anında verilen normal bir tepkidir ancak kontrolden çıkarsa gündelik işleri yerine getirmeyi engelleyebilir ve araba kullanmayı da zorlaştırır. Bu durumda mevcut stresi yönetebilmeniz hem sizin güvenliğiniz hem de trafikteki diğer bireylerin güvenliği için oldukça önemlidir.

Araba kullanırken yaşanılan stresi minimuma indirerek, yolculuğunuzu daha güvenli bir sürüş ile tamamlayabilirsiniz. Yine de hayatın neler getireceğini ve neler ile karşılaşacağımızı bilemiyoruz. Bu sebeple hazırlıksız yakalanacağınız olumsuz durumlara karşı kendinizi ve arabanızı güvence altına almanız, en mantıklı hareket olacaktır. OYAK Grup Sigorta’nın sunduğu Kasko Sigortaları arasından ihtiyacınıza uygun ürünü incelemek için ve online hızlı teklif almak için buraya tıklayın.

Aracınızı Tanıyın

Yeni sürücüler için araba kullanmayı stresli kılan şeylerden biri “Ya yolda kalırsam?” ya da “Aracımda bir sorun olursa ne yaparım?” gibi düşüncelerdir. Bu nedenle araba kullanırken sakin kalma yollarından biri kesinlikle aracınızı tanımak, bir sürprizle karşılaştığınızda ne yapmanız gerektiğini bilmektir. Aracınızın özelliklerine hakim olmanın yanı sıra aracınız yolda kalırsa yapmanız gerekenleri bilmek de olumsuz bir durum yaşama ihtimaline karşı daha güvende hissetmenizi sağlar.

Doğru Sürüş Pozisyonunuzu Ayarlayın

Araba kullanırken dikkat edilmesi gerekenler!

“Trafikte nasıl sakin kalınır?” sorusunun cevaplarından biri de sizin direksiyon başındaki pozisyonunuzla ilgilidir. Arabadaki sürüş pozisyonunun yanlış olması, koltuğun doğru ayarlanmaması, direksiyon mesafesi, direksiyonu çok sıkı kavramak gibi faktörler mevcut stresi bir adım öteye taşır. Vücudunuzu gevşek tutacak doğru pozisyonu almak stresi azaltmaya yardımcı olacaktır. Ayrıca araca binmeden önce lastiklerinizi, araca bindikten sonra ise aynalar, yakıt seviyesi gibi bilgi ve verileri kontrol etmeniz yolculuk sırasında tatsız bir sürprizle karşılaşmanızı engelleyebilir.

Stres Seviyeniz Arttığında Nefes Egzersizleri Yapın

Trafik stresi yoğun bir şekilde yaşanıyorsa nabzın hızlanması, vücut sıcaklığının düşmesi, hızlı nefes alıp verme, odaklanmakta zorlanma, sağlıklı karar verememe gibi yansımalar oluşabilir. Bu durum trafik kurallarına istemsiz de olsa uyulmamasına sebebiyet verebilir ve trafikteki tüm canlıların yaşamları ne yazık ki tehlike altında olabilir.

Eğer araba kullanırken kaygılı hissediyorsanız aracınızı uygun bir yere park edebilir ve nefes egzersizleri yapabilirsiniz. Gözlerinizi kapatıp derin bir diyafram nefesi (nefes aldığınızda göbeğiniz şişmeli) aldıktan sonra bu nefesi ağzınızdan verebilirsiniz. Bu çalışmayı en az beş kere uygulayabilirsiniz. Eğer beş defa uygulamak sizi sakinleştirmediyse tabii ki daha fazla derin nefes alabilirsiniz.

Sevdiğiniz Müzikleri Dinleyin

Müziğin önemi

Müzik ruhun gıdasıdır. Stresli anlarda müzik dinlemenin ruh halinizi iyileştirmesinin yanı sıra stresi azaltarak vücudu sakinleştirdiği bilinmektedir. Bu nedenle, stresli bir sürüş anında radyoyu açın veya gevşemek için favori şarkılarınızı dinleyin. Hatta mümkünse çalan şarkıya eşlik edin. Stresinizin daha da azaldığını hissedeceksiniz.

Rahat Ayakkabıları Tercih Edin

Araba kullanırken kıyafet ve ayakkabı seçimi düşündüğünüzden daha fazla öneme sahiptir. Özellikle de ayakkabı seçimi. Ayağınızı sıkmayan, şişme ve dolaşım zorluğu gibi sorunlara neden olmayan ayakkabıları tercih edin. Sıkı, dar ve konforsuz kıyafet kombinlerinden mümkün olduğunca uzak durun. Bu tip kıyafetlerin sizi rahatsız hissettirerek strese girmenize neden olacağını ve huzursuzluğa yol açacağını unutmayın.

Trafik Kurallarına Uyun

Trafik kuralları

Araç kullanan tüm sürücülerin trafik kurallarına uyması bir zorunluluktur. Trafik kurallarına uymamak hem sizin hem de başkalarının can güvenliğini tehlikeye atar ayrıca sizinle birlikte çevrenizdekileri strese sokar. Trafik kuralları evrenseldir ve bu kurallara uygulamanız size huzur verecektir.

 

| OYAK GRUP SİGORTA
Devam edebilmek için aşağıdaki "Ben robot değilim" kısmını işaretleyiniz.