Temmuz 2020

Dünyayı etkisi altına alan Covid-19 virüsü sebebiyle dünya nüfusunun neredeyse yarısı, izolasyon ve karantina sürecine geçerek doğadaki dengelerin olumlu anlamda değişmesine sebep oluyor. Tüm dünyada insanları olumsuz anlamda etkileyen korona virüs salgınında, doğa ona karşı duruyor ve güçleniyor. Toplum olarak bir çoğumuzun evde kal çağrılarına uyarak, karantina sürecine geçmesiyle birlikte doğa kontrolü yeniden eline aldı.

Hepimizin bildiği gibi çok sayıda sektör işlerini evden devam ettiriyor. Bu sebepten normal hayatta olduğu kadar araba ve toplu taşıma araçları kullanılmıyor. Bu durum bir nebze de olsa havanın temizlenmesine olanak tanıdı. Aynı zamanda, yoğun trafiğin olduğu şehirlerde trafik ile birlikte stres de azaldı.

İnsanlar Evde Kaldıkça Doğa Kendine Geliyor!

çevre günü

Küreselleşmenin etkisiyle artan; yoğun tempolu iş hayatı, alışveriş, eğlence gibi ihtiyaçların insan hayatında bir alışkanlık haline geldiği kaçınılmaz bir gerçek. Hal böyle olunca içerisinde bulunduğumuz olağanüstü duruma uyum sağlamak daha da zorlaşıyor. Alışkanlıklarımızı kısa ve hızlı bir şekilde değiştirmenin yanında Covid-19 virüsünün, dünyada ilk defa ortaya çıkması ve daha önce bilinmeyen bir salgın olmasıyla, durum daha da zor bir hal alıyor. Fakat tüm insanlık olarak bu izolasyon ve karantina sürecinde anladık ki, bizlere bu dünyayı ve yaşam alanını sağlayan doğamız çok kirlenmiş ve bize sağladığı olanaklar eskisi kadar kaliteli ve sürdürülebilir değil. Tüm işlerimizi ve ihtiyaçlarımızı evlerimizden sağladığımız bu günlerde; doğa kendine gelmeye başladı ve bize daha önce karşılaşmadığımız kareler gösteriyor. OYAK Grup Sigorta olarak bizler de bu duruma şahit oldukça, gelecek günler için daha umut dolu oluyoruz ve geleceğimiz için daha dikkatli davranmamız gerektiğini bir kez daha anlıyoruz.

Konuya somut verilerle değinmek gerekirse eğer; Önce Çin’de, sonra İtalya’da, ardından İngiltere, Almanya ve pek çok farklı ülkede karbondioksit ve azot dioksit oranları geçici olarak yüzde 40 azaldı. İstanbul'da da hava kirliliğinin yüzde 30 azalması sayesinde içimize çektiğimiz havanın kalitesi arttı diyebiliriz. Öyle ki yapılan araştırmaya göre bu sene hava kirliliğinin, 2’nci Dünya Savaşı’ndan bu yana en düşük seviyeye ineceği açıklandı. Sonuç olarak dünyanın her yerinde doğa canlanıyor. İnsan eliyle kirlenmiş sular temizleniyor, deniz canlıları sahillerden görünüyor, bazı yırtıcılar karantina sürecindeki sokaklara iniyor ve gökyüzüne baktığımızda daha temiz bir havaya gülümsüyoruz.

Doğa İnsanı İçinde Barındırır, Onu Besler, İhtiyaçlarına Cevap Verir…

çevre günü ne zaman

İnsan hayatını bu denli koruyan, önemseyen ve tüm zenginliği ile hizmet eden doğayı, korumak ve sürdürülebilirliğini sağlamak biz insanların elinde. Doğa ancak insanların; daha özverili olması, geleceği için dikkat etmesi ve ona her daim sevgi ile yaklaşması ile kendini yenileyebilir ve bizlere daha sağlıklı bir ortam sunabilir. Aslında burada söylenmek istenen konuyu bir atasözü ile anlatmak istersek, “ Ne ekerseniz onu biçersiniz”. Biz doğaya ve çevremize nasıl davranırsak, o da bize aynı şekilde dönecektir. Bu noktada daha temiz, daha güzel ve daha düzenli bir çevrede yaşamayı geçerli kılabilmek için insanlık olarak bizlere düşen görevleri yerine getirmeli ve mirasımıza sahip çıkmalıyız.

 

Daha yaşanılabilir bir çevre, dünyada yaşamın devam etmesi ve biyolojik yaşamın sağlıklı bir şekilde sürmesi için çevre temizliğine önem vermeli ve korumalıyız. Çevre kirliliği konusunda üzerimize düşen görevlerimizi yerine getirerek hayatımız için tehdit oluşturan unsurları ortadan kaldırabiliriz.

2020 yılında yaşadığımız bu korkunç salgın ile Dünya Çevre Günü’nün daha da anlamlı olduğunu görüyoruz. OYAK Grup Sigorta olarak her zaman çevremize saygılıyız ve yazılı olmayan ama herkes tarafından bilinen “Temiz Çevre Kurallarını” biliyor ve uygulamaktan gurur duyuyoruz.

 

| OYAK GRUP SİGORTA
Devam edebilmek için aşağıdaki "Ben robot değilim" kısmını işaretleyiniz.