Ağustos 2020

1- Dengeli Beslenin

Sağlıklı bir yaşam için dengeli beslenmenin hayatımızdaki yeri çok büyüktür. Güne sağlam bir kahvaltı ile başlamak vücudumuza pozitif enerji gönderme konusunda olmazsa olmazlardandır. Bunun beraberinde dengeli beslenirken öncelikli olarak dikkat edilmesi gereken şey mevsim sebze ve meyvelerini tüketmektir. Mevsiminde yetiştirilen meyve ve sebzeler daha sağlıklı olur, özel ortam ve destek gerektirmez. Günde 3 ana öğün, 3 de ara öğün tüketmek gerekir. Günlük olarak bol su içilmeli, yağ oranı düşük, karbonhidrat ve protein oranını dengeleyen yiyecekler tercih edilmelidir.

2- Düzenli Uyuyun

Günlük hayatın koşuşturması içerisinde mental ve fiziksel olarak yoruluruz. Sağlıklı bir yaşam için düzenli ve dengeli bir uykunun yaşamımızda olması büyük gerekliliktir. İyi bir uyku, dinlenmiş bir vücut ve zinde bir beyin anlamına gelir. Uyku, organizmamızın kendini onarabildiği, enerji topladığı yani dinlenebildiği zamandır. Zamanımızın neredeyse 3’te 1’ni alan uyku sadece vücudumuzun değil aslında ruhumuzun da dinlendiği bir zaman dilimidir.

3- Spor Yapın

Sağlıklı kalmanın yolu nedir?

“Sağlam kafa, sağlam vücutta bulunur”, çünkü sağlık yalnızca bedensel veya ruhsal iyilikle açıklanamaz. Sağlıklı olma durumu; ancak bu ikisinin birlikteliğiyle mümkündür. Düzenli spor yapmak, sizi strese karşı korur ve duygu durumunu iyileştirir. Düzenli spor, vücuttaki serotonin ve endorfin gibi mutluluk veren hormonların salgılanma düzeyini arttırır. Bununla birlikte bağışıklık sistemi fonksiyonlarını destekler ve güçlendirir. 

4- Güneşten Doğru Şekilde Faydalanın

Yaz sıcaklarının kendisini iyice göstermeye başladığı Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında özellikle güneşin kendisini fazlasıyla hissettirdiği 10.00 -16.00 saatleri arasında dikkatli olunmalıdır. Güneşin başta D vitamini sentezi ve psikoloji üzerinde olumlu yanlarının yanında zararlı etkileri de bulunmaktadır. Özellikle kümülatif olarak değerlendirilen uzun süreli güneşe maruz kalmak hem cilt kanseri hem de cilt yaşlanması için risk oluşturmaktadır.

5- Beyninizi Canlı Tutun

İnsan beyni bir sünger gibidir. Sadece etraftaki bilgileri değil, yediğimiz yiyeceklerdeki vitaminleri, mineralleri, antioksidanları ve farklı kimyasalları da içine alır. Dolayısıyla bugün beslenme şekliniz yarın beyninizin çalışma kapasitesi üzerinde belirleyici olacaktır.

Bunların yanında Bulmacalar, zeka oyunları, zeka soruları ve hafıza teknikleri beyni aktif tutar. Ama yorulduğunuzda beyninizi zorlamayın. Her gün okuyacağınız 20 sayfalık bir kitap, yemeklerinizde kullanacağınız baharatlar (Özellikle zerdeçal, safran, tarçın) beynin aktif kalmasına yardımcı olur. Her gün, her alanda yeni tatlar almaya çalışın.

6- Olumlu Düşünün

Olumlu düşüncenin gücü

Düşünceler de bizim bir parçamızdır. Stresli bir hayat, olumsuz düşünce gibi etkenler birçok hastalığa zemin hazırlar. Hayata ve olaylara olumlu açıdan yaklaşmak daha sağlıklı bir geleceğin temellerini atmakta çok önemli bir etkendir. En iyimser bireylerin dahi olumsuz duygulara kapıldığı zaman ve durumlar doğal olarak vardır. Endişe, üzüntü, öfke ve diğer olumsuz duygular normal hayatın birer parçalarıdır. Ancak kronik olarak bardağın boş tarafını görmek hem fiziksel hem de zihinsel açıdan zararlıdır ve hayatın kaçınılmaz zorlukları karşısında bireyin kendini toparlamasına engel olur. Bu noktada düşünce yapınızı en yüksek seviyede bir farkındalıkla kontrol edebilmeli, sizi hasta eden düşünce kalıplarını tespit edebilmelisiniz. Sağlıklı olmayı, sağlığınızı korumayı sağlayan düşünce kalıplarını beyninize yerleştirmelisiniz. İyi bir beden, iyi bir enerji ve iyi bir ruh hali için beyninize olumlu düşünce kalıpları yerleştirmeniz gerekir.

7- OYAK Grup Sigorta'dan Hızlı Online Teklif Al

En uygun online teklif al!

Tüm bunların yanında zaman ve mekan fark etmeksizin karşılaşabileceğiniz olumsuz durumlara karşı, kendinizi ve sevdiklerinizi güvence altına almanız, en doğru adım olacaktır. Öncelikle kendinize iyi davranmalı, dolayısıyla iyi hissetmelisiniz ki her duruma karşı hazırlıklı olun. OYAK Grup Sigorta’nın sunduğu sigorta ürünlerini incelemek ve hızlı online teklif almak için buraya tıklayın.

| OYAK GRUP SİGORTA
Devam edebilmek için aşağıdaki "Ben robot değilim" kısmını işaretleyiniz.