Ana Sayfa » Bireysel Ürünler » Kasko Sigortası

KASKO SİGORTASI

Kasko Nedir

Kasko Nedir?

En basit haliyle Kasko sigortası, aracınızın çalınması, çalınmaya teşebbüs edilmesi, yanması veya kaza sonucunda oluşan hasarlarınızı karşılanmasına yönelik oluşturulan isteğe bağlı bir sigorta türüdür.

Daha detaylı olarak, Kasko Sigortasında ana teminatlar Türkiye Sigortalar Birliğine genel şartlarda görüleceği üzere aşağıda görüldüğü gibi gruplanmıştır;

  • Aracın karayolunda kullanılabilen motorlu, motorsuz taşıtlarla müsademesi,
  • Gerek hareket gerek durma halinde iken sigortalının veya aracı kullananın iradesi dışında araca ani ve harici etkiler neticesinde sabit veya hareketli bir cismin çarpması veya aracın böyle bir cisme çarpması, devrilmesi, düşmesi, yuvarlanması gibi kazalar,
  • Üçüncü kişilerin kötü niyet veya muziplikle yaptıkları hareketler,
  • Aracın yanması,
  • Aracın çalınması veya çalınmaya teşebbüs edilmesi.

01.04.2013 tarihinde yürürlüğe giren yeni Kara Araçları Kasko Sigortası Genel Şartları uyarınca sigorta şirketleri 4 farklı Kasko seçeneği sunabilmektedir.

Dar Kasko: Yukarıdaki teminat gruplarından biri veya birden çok teminat grupları dahil ederek oluşturulan üründür.

Kasko: Yukarıdaki teminat gruplarının hepsinin dahil olduğu üründür.

Genişletilmiş Kasko: Yukarıdaki teminat gruplarının tamamının ve ayrıca genel şartlarda dahil olmayan risklerin bir kısmı için teminatın verildiği üründür.

Tam Kasko: Yukarıdaki teminat gruplarının tamamının ayrıca genel şartlarda belirtilen ve dahil olmayan risklerin tümü için teminatın verildiği üründür.

Genel Şartlar için daha detaylı bilgi için lütfen tıklayınız.

BİLMENİZ GEREKENLER

Kasko sigortası yapılırken bilinmesi gereken önemli bir nokta sigorta şirketlerinin arabanın modeline göre farklı fiyat teklifi yapmalarıdır. Fiyat farklılığının ana nedeni sigorta şirketlerinin kendi veri tabanındaki istatistiklere bağlı olarak poliçe çalışması yapmalarıdır. Bu sebeple farklı marka/model ile belli bir sigorta şirketinden aldığınız uygun fiyat diğer araçlarınız için geçerli olmayabilir. Bu sebeple OYAK Sigorta aracılığı ile en uygun poliçeyi size getiririz.

Kasko sigortası yaptırırken merak edilen bir diğer husus ise araba aksesuarların kasko poliçesine dahil olup olmamasıdır. Sigorta şirketleri kasko poliçesi hazırlarken arabanın fabrika çıkışı halini referans olarak alırlar. Bu sebeple aksesuarların kaskoda ekstradan belirtilmeye gerek olmadan otomatik olarak dahil olması aksesuarların arabanın fabrika çıkışı standart donanımına ait olmasına bağlıdır. Eğer ki söz konusu aksesuarlar arabanın standart donanımı içinde değilse, sigortalının aksesuarları dahil etmek için poliçe üzerinde belirtilmesi gerekmektedir.

Kasko Sigortasına ek olarak yapılabilen teminatlardan “İhtiyari Mali Mesuliyet Sigortası” aracınızla diğer araçlara veya kişilere verilebilecek hasarları kapsar. Trafik Sigortası yapısı itibariyle başka kişilere verebilecek hasarları karşılamaktadır. Ancak trafik sigortasının teminatının üstünde olan hasarlarda “İhtiyari Mali Mesuliyet Sigortası” limitleri dahilinde karşılamaktadır.

Kasko Değer Listesi

Kasko değer listesi için tıklayınız.

HASAR ANINDA

Kasko sigortası sahibi, öncelikle hasarın gerçekleştiği tarihi öğrendikten itibaren en geç 5 iş günü içerisinde durumu, Aşağıda bulunan sigortanızı yaptırdığınız anlaşmalı kurumlarla iletişime geçiniz.

Sigortalı aracın çalınması durumunda çalınan aracın bulunmasına dair ilgili kurumların yapacakları incelemeler 30 gün içinde sonuç vermemesi halinde alakalı kurumdan aracın bulunamamasına dair yazı aldıktan sonra sigorta şirketi ile irtibata geçerek ödemenin yapılmasını sağlayabilirsiniz. Ödemeyi takriben çalınan aracın bulunması halinde, sigortalının yazı ile sigortacıyı derhal bilgilendirme yükümlülüğü vardır. Bu durumda sigortalı, aldığı tazminatı iade ederek aracını geri alabilir veya aracın mülkiyetini sigortacıya devreder.

Sigortalının aracının kasko teminatı dahilinde hasar görmesi halinde, makul tamir süresi içinde şehir içi taksi veya kiralık araç gibi giderler “ulaşım giderleri” teminatı; ticari araçların yaşadıkları gelir kaybı için “iş durması” teminatları, belirlenen limitler dahilinde ek prim ödenerek güvence altına alınabilir.


Hasarsızlık İndirimi

Hasarsızlık indirimi, kasko yaptırma sürecinde merak edilen ana konulardan biridir. Hasarsızlık indirimi oranları şirketler arasında değişmekle beraber sürücüye bağlı olarak yaptırılan indirimlerdir. Bu bağlamda sigortacı eğer ki kullandığı aracı değiştirmek isterse hasarsızlık indirimi hakkını saklı tutar. Sigortalı sigorta şirketini değiştirmek isterse tekrardan bu hakkı saklı olur ancak hasarsızlık indirimi oranı sigortalının geçeceği şirketin belirleyeceği oranlarda olur.

Hasarsızlık indirimini hangi durumlar bozmaz? Sigorta şirketlerinin kendi politikalarına göre hasarsızlık indiriminin bozulmayacağı durumlar mevcuttur. Yapılan kazada eğer %100 karşı taraf kusurluysa hasarsızlık indiriminiz bozulmaz. Bunun haricinde mini teminat ile birlikte aracınıza gelebilecek ufak hasarları gene hasarsızlık indiriminiz bozulmadan kullanabilirsiniz.

KAZA TESPİT TUTANAĞI

Kaza tespit tutanağına erişmek için lütfen tıklayınız.

Copyright © OYAK GRUP SİGORTA VE REASÜRANS BROKERLİĞİ A.Ş. 2019. Tüm Hakları Saklıdır.